Gasnący silnik na placu egzaminacyjnym.

łuk egzaminacyjny

Prowadząc zajęcia z jazd doszkalających zauważyłem powracający co jakiś czas problem z gasnącym silnikiem na egzaminie. Niestety zgaśnięcie silnika to dość poważny błąd. Podczas egzaminu jest to kryterium oceny egzaminacyjnej weryfikowane w trakcie wykonywania drugiego zadania na placu czyli jazdy po łuku. Podwójne zgaśnięcie silnika kończy się przerwaniem egzaminu. Dlaczego niektórzy tak szybko kończą tą egzaminacyjna próbę?

Oczywiście pierwszym powodem jaki podajemy jest dość duży poziom stresu, który skutecznie krzyżuje nam plany. Stres wywołany jest oczywiście przez samą sytuację egzaminacyjną oraz przez fakt, że nie znamy samochodu na którym będziemy zdawać. Fajnie byłoby przejechać się na próbę ale zasady przeprowadzania egzaminu państwowego na prawo jazdy nie pozwalają na taką jazdę.

Można by pokusić się o stwierdzenie iż gaśnięcie silnika na egzaminie może mieć kilka przyczyn.
Pierwszą jest ruszanie na samym sprzęgle. Ruszanie w sposób w którym podnosimy wyłącznie sprzęgło to większe ryzyko porażki. Trzeba koniecznie wziąć poprawkę na to iż podczas kursu prawa jazdy mieliśmy dość czasu by wyczuć samochód którym jeździliśmy. Wiedzieliśmy jak wysoko należy unieść pedał by samochód z jednej strony zaczął płynnie ruszać a z drugiej nie gasł w związku ze spadającymi lekko obrotami silnika.
Tylko lekkie dodanie gazu przed podniesieniem sprzęgła zapewni nas że samochód nam nie zgaśnie. Warto zatem w ten sposób uczyć się ruszania już na samym kursie. A tak na marginesie to zwiększanie obrotów silnika podczas ruszania na początku łuku jest kryterium egzaminacyjnym. Przepisy dotyczące egzaminowania wskazują iż zadanie drugie to płynne ruszenie i jazda pasem do przodu i do tyłu. Płynne ruszenie oznacza łagodne podnoszenie sprzęgła i zwiększanie obrotów silnika. Tak więc już kryteria oceny egzaminacyjnej wskazują że na pewno powinniśmy użyć gazu podczas ruszania.

Rodzaj sprzęgła również może mieć wpływ na naszą skuteczność podczas wykonywania ruszania. Możemy wyróżnić sprzęgła tzw twarde i miękkie. Te pierwsze charakteryzują się tym, że podnosząc sprzęgło do punktu ruszenie wyraźniej czujemy ten punkt dzięki większemu naciskowi na stopę. Sprzęgła miękkie, coraz częściej używane, są wygodniejsze podczas jazdy gdyż wymagają mniej siły do ich używania lecz tym samym gorzej u nich wyczuwa się moment gdy ruszamy.

Rodzaj silnika czyli diesel czy benzyna. Samochody z silnikiem diesla lepiej sobie radzą z niskimi obrotami a tym samym łatwiej na nich rusza się na samym sprzęgle. Dlatego też niektóre osoby mają problem na egzaminie gdyż są przyzwyczajone do innej dynamiki podczas ruszania. Robiąc kurs prawa jazdy w Poznaniu musimy być gotowi na to że na egzaminie będziemy zdawać na pojazdach zasilanych silnikiem benzynowym. Lecz w tym przypadku wystarczy wziąć na próbę jazdę doszkalającą na samochodzie benzynowym i sprawdzić czy dla nas ta różnica ma znaczenie. A najlepiej ucząc się na dieslu od samego początku zawsze przy ruszaniu używać pedału gazu przed podniesieniem sprzęgła.