• Nauka jazdy w poznaniu
    Przeszkoliłem już tysiące osób w ramach kursów i jazd doszkalających
  • Zapraszam osoby w każdym wieku.
  • Insruktor nauki Jazdy
    Jestem instruktorem od 2009 roku. Zapraszam 504 304 081
  • Szkoła Jazdy Piotr Roszak
    Prowadzę również jazdy na autostradzie i drodze ekspresowej

Parkowania w ruchu miejskim

Piotr Roszak - Instruktor Kat. "B" - Nauka jazdy poznań - Nota prawna

  1. Parkowanie prostopadłe lub skośne– wjazd przodem wyjazd tyłem (możliwa jedna korekta toru jazdy)
    • miejsce do parkowania wyznacza egzaminator wskazując je osobie egzaminowanej (może wskazać miejsce lub parking na którym samemu trzeba zaparkować)
    • właściwe sygnalizowanie zamiaru zmiany kierunku (kierunkowskaz do wjazdu oraz wyjazdu)
    • po zaparkowaniu musi być możliwość opuszczenia pojazdu przez kierowcę i pasażera z obydwu stron pojazdu, a pojazd musi być zaparkowany w sposób zgodny z przepisami ruchu drogowego (należy sprawdzić możliwość opuszczenia pojazdu, dojeżdżamy do krawężnika – nie może wystawać tył pojazdu)
    • parkowanie odbywa się z zachowaniem zasad ruchu drogowego (wyjeżdżając kierujący jest włączającym się do ruchu)

    Podjeżdżając do miejsca parkowania włączamy kierunkowskaz oraz mocno zwalniamy bądź nawet zatrzymujemy się by dobrze ocenić wjazd na miejsce parkingowe. Parkując musimy pamiętać, że samochód ze względu na przednia oś skrętną ma tendencje do ścinania zakrętów. Dlatego też musimy pozwolić by wjeżdżając (szczególnie przy parkowaniu prostopadłym) przód samochodu wysunął się nam trochę do przodu (w cień miejsca parkingowego) i dopiero wtedy należy mocno skręcać. Podczas wjeżdżania można się zatrzymać by upewnić o poprawnym torze jazdy.

    Jeżeli po zaparkowaniu pojazd nie jest ustawiony zgodnie z rodzajem parkowania to można wykonać korektę toru jazdy tzn. wycofać sie i poprawić wjazd. Wielkość cofnięcia nie jest określona można nawet całkowicie wyjechać z miejsca parkingowego. Należy pamiętać, że wycofując ustępujemy pierszeństwa. Wyjeżdżamy powoli by dostrzec nadjeżdżający pojazd i oczywiście z kierunkowskazem wskazującym odpowiedni kierunek .

  2. Parkowanie równoległe pomiędzy dwoma pojazdami (manewr jest wykonywany jeżeli jest możliwe wyznaczenie miejsca do parkowania – możliwa jedna korekta toru jazdy) – wjazd tyłem – wyjazd przodem
    • miejsce do parkowania wyznacza egzaminator wskazując je osobie egzaminowanej (może wskazać miejsce lub parking na którym samemu trzeba zaparkować)
    • długość miejsca do parkowania pomiędzy pojazdami powinna stanowić około 2 krotność długości pojazdu egzaminacyjnego
    • właściwe sygnalizowanie zamiaru zmiany kierunku (kierunkowskaz do wjazdu oraz wyjazdu)
    • po zaparkowaniu pojazd nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego (nie można wjechać zbyt „płytko”)
    • w przypadku kiedy pojazd parkuje równolegle do krawężnika, w trakcie wykonywania manewru nie może najechać na krawężnik ale powinien zaparkować się jak najbliżej jego

    Podjeżdżając zatrzymujemy się obok pojazdu, który po zaparkowaniu będziemy mieć przed sobą a następnie włączamy kierunkowskaz. Powoli się cofamy a gdy w prawej tylnej szybie upewnimy się o minięciu tyłu pojazdu maksymlnie skręcamy w prawo. Następnie przerzucamy wzrok na prawe lusterko i obserwujemy krawężnik. Gdy krawężnik zaczyna nam znikać odkręcamy maksymalnie kierownicę w lewo cały czas powoli wjeżdżając. Podjeżdżamy aż do momentu gdy pojazd ustawi się nam równolegle do krawężnika lub do momentu gdy dotkniemy kołem ( nie wolno najechać ) krawężnik.

    W sutuacji gdy dotkniemy krawężnik lub wjedziemy zbyt „płytko” musimy wykonać korektę toru jazdy. I w zależności od tego w której sytuacji się zatrzymamy korekta wygląda trochę inaczej. Gdy wjedziemy zbyt „płytko” podjeżdżamy na wprost do stojącego przed nami pojazdu a następnie patrząc w prawe lusterko dojeżdżamy do krawężnika (przypomina to jazdę do tyłu na  prostej tylko parkując należy mocniej skręcać i odkręcać kierownicą) Drugi rodzaj korekty tzn w sytuacji gdy dojedziemy do krawężnika polega na podjechaniu do przodu ale maksymalnie do prawej strony. Najlepiej przed ruszeniem mocno skręcić w prawo kierownicę by od razu przód samochodu jechał do krawężnika. Następnie cofamy się wzdłuż krawężnika.

    Wykonując korektę należy zawszę cofnąć się na tyle by móc spokojnie wyjechać z miejsca parkingowego. Oczywiście wyjeżdżając włączamy kierunkowskaz oraz jako pojazd włączający sie do ruchu ustępujemy pierszeństwa.

 

Egzamin praktyczny – powrót

 

Potrenuj manewry „Parkowania w ruchu miejskim” zapisując się na Jazdy Doszkalające w Poznaniu