Droższe prawo jazdy. Utrudnienia po zmianach w 2017 roku.

Nowe obowiązki po zdaniu egzaminu już od 2017 roku.
– Obowiązkowy dodatkowy kurs doskonalenia techniki jazdy
– Dwuletni okres próbny
– Obowiązkowa jazda z zielonym listkiem
– Ograniczenia prędkości dla nowych kierowców

Okres próbny na prawo jazdy

Co jakiś czas w przepisach dotyczących zdobywania uprawnień do prowadzenia pojazdami dochodzi do zmian. Rok 2013 miał być takim właśnie rokiem zmian. Niestety ustawodawca nie przygotował się odpowiednio do wprowadzanych nowych przepisów i przesunął część na rok 2017.

Tak więc co nowego będzie w roku 2017?

Najważniejsza zmiana to ta dotycząca większej opłaty za możliwość posiadania prawa jazdy. Większy koszt związany będzie z obowiązkiem zaliczenia dodatkowego kursu praktycznego i teoretycznego z doskonalenia techniki jazdy. Obowiązkowe szkolenie będzie kosztować 300 zł. Szkolenia teoretyczne będzie można zaliczyć w WORD. Natomiast praktykę należy odbyć w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Jak na razie znalezienie takiego ośrodka w niektórych rejonach kraju graniczy z cudem.

Uciążliwe będzie to że kurs ten trzeba będzie odbyć w okresie od 4 do 8 miesiąca od odebrania dokumentu prawa jazdy. Tak więc oprócz tego że dochodzi dodatkowy obowiązek to trzeba będzie jeszcze zaplanować cały proces dość precyzyjnie. Nie jednej osobie życie czasem płata figle a 4 miesiące to w niektórych sytuacjach wcale nie tak długo.

Jeśli nowy kierowca nie odbędzie szkolenia, zostanie cofnięte mu prawo jazdy.

Dwuletni okres próbny!

Dodatkowo od nowego roku każdego młodego kierowcę będzie obowiązywał dwuletni okres próbny. Okres ten będzie się wiązał z kilkoma obostrzeniami. Po pierwsze to będziemy musieli bardziej uważać na mandaty gdyż zbyt duża ich ilość (3 wykroczenia) spowoduje cofnięcie nas na powtórny egzamin.

Kolejnym zapisem jest 8 miesięczny obowiązek jazdy samochodem z zielonym listkiem. W raz z tym zapisem obowiązywać będą niższe niż innych kierowców limity dopuszczalnych prędkości. W terenie zabudowanym młody kierowca nie będzie mógł przekroczyć 50 km/godz, poza terenem zabudowanym 80 km/godz, na autostradzie i drodze ekspresowej – 100 km/godz.

Niebawem może okazać się jednak, że zmian od nowego roku będzie jeszcze więcej. Trwają właśnie prace nad projektem, który wprowadzi na egzaminie sprawdzian z resuscytacji. – Chodzi o sztuczne oddychanie i masaż serca. Jestem przeciwny tym zmianom. Sztucznego oddychania i masażu serca kursanci uczą się na szkoleniu. Uważam, że na egzaminie nie jest im potrzebny dodatkowy stres z tym związany. Z tą jednak zmianą jeszcze pewności nie ma.