• Szkoła Jazdy Piotr Roszak
  Szkolę również jazdę na autostradzie i drodze ekspresowej
 • Insruktor nauki Jazdy
  Jestem instruktorem od 2009 roku. Zapraszam 504 304 081
 • Nauka jazdy w poznaniu
  Przeszkoliłem już tysiące osób w ramach kursów i jazd doszkalających
 • OSK Piotr Roszak w jakdojade.pl
  Sprawdź jak dojechać w aplikacji jakdojade.pl

Omijanie

Piotr Roszak - Instruktor Kat. "B" - Nauka jazdy poznań - Nota prawna

W procesie nauki jazdy podchodząc do tematu omijania punktem wyjścia jest oczywiście przepis kodeksu drogowego. Który to podczas omijania zobowiązuje do zachowania bezpiecznego odstępu a w razie potrzeby zmniejszenia prędkości. W pierwszej kolejności decydując się na ominięcie musimy sprawdzić czy manewr ten wiąże sie ze zmiana pasa bądź toru jazdy gdyż wówczas obowiązkowo musimy zasygnalizować to kierunkowskazem.

Pamiętać należy, iż wracając po ominięciu do krawężnika również sygnalizujemy ten manewr włączajac prawy kierunkowskaz. Dodatkowo jeśli omijanie wiąże się ze wspomnianą zmianą pasa bezpośrednio przed ominięciem upewniamy się w lusterku bocznym że żaden pojazd nas nie wyprzedza oraz że posiadamy dostatecznie dużo miejsca i dobrą widoczność do wykonania tego manewru. W przeciwnym wypadku powstrzymujemy się czekając na dogodną chwilę.

Częstym dylematem na kursach prawa jazdy jest rozpoznanie czy omijanie wiąże się ze zmianą pasa? Dobrze jest w każdej wątpliwej sytuacji włączyć kierunkowskaz. Nawet jeśli nasz tor jazdy zmieni się w niewielkim stopniu to pojazd jadący za nami na pewno zostanie dodatkowo poinformowany o naszym zamiarze. Można oczywiście starać się ocenić czy podczas ominięcia przekraczamy umowną oś jezdni występującą na drogach o niewyznaczonych pasach ruchu. Ale w trakcie egzaminu państwowego na prawo jazdy może okazać sie to ryzykowną decyzją.

Wymijanie

Wymijanie to jeden z pierwszych manewrów z którymi rozpoczynający kandydat do posiadania Prawa Jazdy musi się zmierzyć. Przepisy ruchu drogowego jasno się w tej kwestii
wypowiadają. Podczas wymijania należy zachować bezpieczny odstęp, zwolnić zbliżyć się do prawej strony a w razie potrzeby nawet zatrzymać. Należy pamiętać, że podczas omijania większej ilości pojazdów może się zdarzyć, że w międzyczasie nadjedzie z naprzeciwka pojazd. Wówczas na pojeździe omijającym ciąży obowiązek umożliwienia bezpiecznego przejazdu wymijanego użytkownika drogi.

 

Egzamin praktyczny – powrót

 

Potrenuj manewry „Omijanie, Wymijanie” zapisując się na Jazdy Doszkalające w Poznaniu