Eco Driving – styl jazdy czy kryterium egzaminacyjne.

Jazda energooszczędna

Jazda ekonomiczna to zespół zachowań kierowcy powodujący oszczędności na poziomie spalania paliwa a co za tym idzie również ograniczenia w emisji spalin do atmosfery.
Firmy posiadające floty pojazdów obsługujących szeroko pojętą sprzedaż z zainteresowaniem patrzą na możliość ograniczenia wydatków na poziomie sięgającym nawet do kilkunastu procent.

Ujmując w skrócie najważniejszymi elementami skaładającymi się na jazdę ekonomiczną to zmiana biegów w odpowiednim zakresie obrotów silnika oraz przewidywanie miejsca zatrzymania w celu wykorzystania hamowania silnikiem.

Obecnie podczas szkolenia nauki jazdy zasady jazdy ekonomicznej, mogły się pojawić ale w zasadzie zależało to wyłącznie od dobrej woli oraz oczywiście świadomości instruktora.
Według najnowszej nowelizacji rozporządzenia o egzaminowaniu kryterium eco-drivingu ma się pojawić również na egzaminie państwowym. Chciało by się uwierzyć że próba wdrożenia tego elementu to wyraz postaw ekologicznych naszych parlamentariuszy lecz wynika on bezpośrednio z dyrektywy Komisji Europejsiej (2012/36/WE). Zawarty jest w niej zapis, że podczas egzaminu państwowego na uprawnienia do prowadzenia pojazdem należy sprawdzać umiejętność energooszczędnej jazdy.

Tym samym w rozporządzeniu o egzaminowaniu zmieniona zostanie tabela zawierająca zadania egzaminacyjne. Dodane do niej zostaną 2 zadania:

  • właściwa zmiana biegów
  • umiejętność hamowania silnikiem

Co do pierwszego zadania to kryterium oceny będzie polegało na zmianie biego w zakresie obrotów pomiędzy 1800 a 2600 obr/min. To kryterium z pewnością jest znane wszystkim tym którzy choć trochę zaznajomili się z jazdą ekonomiczną.

Drugie zadanie wynika z zasady eco drivingu polegającej na przewidywaniu miejsca zatrzymania. Oznacza to, że w sytuacji gdy w oddali widać iż może wystąpić ograniczenie w postaci pojawiającego się zatoru drogowego bądź skrzyżowania z włączonym światłem czerwonym, to należy wówczas wziąć nogę z gazu i pozwolić by pojazd toczył się na biegu, wykorzystując tym samym hamowanie silnikiem.

Należy pamiętać by sprzęgło wciskać dopiero bezpośrednio przed zatrzymaniem lub w związku z redukcją biegu. Z pewnością wszyscy ci którzy w ciskają sprzęgło na zapas mogą mieć problem z zaliczeniem tego zdania.

Termin wejścia w życie aktu określono na 1 stycznia 2015 roku.
Poniżej do pobrania nowelizacja rozporządzenia wprowadzająca dodatkowe zadania na egzaminie praktycznym