150cm – Bezpieczne wyprzedzanie rowerzysty

Większa świadomość zagrożeń jakie mogą nas spotkać na drodze powoduje, że stajemy się bezpieczniejszym użytkownikiem dróg. Tymbardziej, że to nie tylko nam się może coś stać ale przede wszystkim to my możemy komuś zrobić krzywdę.
Jazda zgodnie z przepisami ruchu drogowego to minimum na jakie powinniśmy przystać korzystając ze wspólnej przestrzeni jaką jest jezdnia. Zasada ta obowiązuje wszystkich użytkowników.

www.150cm.pl - bezpieczne wyprzedzanie roweru

Akcja „150cm” to próba zwrócenia uwagi kierowców na zagrożenie jakie stwarza wyprzedzanie rowerzysty bez zachowania bezpiecznej odległości. Przepisy ruchu drogowego wyraźnie wskazują, że kierujący pojazdem podczas wyprzedzania pojazdu jednośladowego powinien zachować szczególną ostrożność a zwłaszcza bezpieczny odstęp od wyprzedzanego pojazdu. Podany w art.24 kodeksu drogowego 1m to minimum, jakie powinni zachować kierowcy od roweru, lecz dotyczy on tylko i wyłącznie jazdy w idealnych warunkach drogowych.
Skraj jezdni bardzo często jest zniszczony a brak poboczy powoduje, że rowerzysta korygując lekko tor jazdy by np uniknąć wjechania w dziurę, musi odjechać od krawężnika.
Przecież samochodem często wykonujemy taką ewolucję w ramach własnego pasa ruchu. Rowerzysta również może a niekiedy nawet musi objechać niewielkie zagłębienie by nie utracić płynności jazdy nie wspominając o wywrotce.
150 cm to odległość, która daje możliwość jazdy rowerem z większym komfortem a na pewno zwiększa bezpieczeństwo rowerowych użytkowników dróg.
Nie oburzajmy się na widok jadącego roweru, gdyż na jezdni rower jest lepiej widoczny. Widać to szczególnie w sytuacji gdy skręcamy w prawo i musimy przejechać ścieżkę rowerową. Wówczas nadjeżdżający za nami rowerzysta często znika nam z bocznymi belkami karoserii. W lusterku bocznym natomiast widać go wyraźniej gdy jedzie jezdnią.

Pamiętajmy, że tego typu akcje nie są skierowane przeciwko kierowcom chodzi wyłącznie o przekazanie pełnej informacji dotyczącej współdzielenia drogi z innymi użytkownikami.

Pamiętaj zachowanie szczególnej ostrożności podczas wyprzedzania to nie tylko pusta definicja z kursu na prawo jazdy ale wyraźne zwrócenie uwagi na jeden z najniebezpieczniejszych manewrów.
Prawo jazdy to nie przywilej to odpowiedzialne współdzielenie drogi. Nie zapominaj o najsłabszych na drodze. Nie zapominaj o 150 cm podczas wyprzedzania rowerzysty.