Zadania egzaminacyjne o których zapominają instruktorzy na kursach prawa jazdy

Idąc na Kurs prawa jazdy jesteśmy przekonani, że oddając się w ręce fachowca od nauki jazdy zostaniemy zawsze odpowiednio przygotowani do egzaminu na prawko. Oczywiście błędem było by podchodzenie do każdego oferowanego kursu podejrzliwie ale na pewno warto wiedzieć czego oczekiwać od szkoleniowca.
Zadania egzaminacyjne nie powinny dla nikogo posiadać statusu: nieznane. Najlepszym źródłem wskazującym dokładnie obowiązujące na egzaminie manewry to rozporządzenie w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami[…]. W tym akcie prawnym należy odnaleźć załącznik 2 a w nim tabele 2 oraz tabelę 7. Dostępne w tych tabelach zadania odnosza się do różnych kategorii dlatego uważnie należy czytać poszczególne wiersze by przypadkiem nie wykonywać zadań należących do innej niż B kategorii.

Z relacji osób przychodzących na jazdy doszkalające ułożyłem ,krótką całe szczęście, listę zadań których notorycznie nie przerabia się na części praktycznej kursu na prawo jazdy.

Pierwszym takim zadaniem na mojej liście a zarazem pierwszym zadaniem na egzaminie państwowym jest Przygotowanie do jazdy, sprawdzenia stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy czyli tzw światła i płyny. Osoba zdająca musi co najmniej wskazać gdzie i jak sprawdzić odpowiedni płyn eksploatacyjny, posiadać umiejętność sprawdzenie działania sygnału dźwiękowego i sprawdzenia działania świateł pojazdu. W tabeli wyraźnie wypisane są światła które trzeba znać.
Nie może być sytuacji, że nie wiemy np. z której strony na pojemniku wyrównawczym jest miarka albo gdzie zanurzamy wskaźnik pomiaru poziomu oleju silnikowego.

Parkowanie równoległe wjazd tyłem wyjazd przodem czyli tzw. zatoczka. Jest to notorycznie pomijane zadanie przez niektórych instruktorów, którzy twierdzą, że _Tego nie będzie_.
Prawdą jest, że podczas przeprowadzania egzaminu trudno jest egzaminatorowi znaleźć wymagane przepisami miejsce parkingowe stąd też rzadko się go wykonuje. Rzadko nie oznacza jednak że się nie zdarza. A wtedy chyba się nie wytłumaczymy słowami „…ale instruktor powiedział, że tego niebędzie.”

Przejazd przez skrzyżowania dwupoziomowe (wjazd i zjazd). Obowiązek wykonania tego zadania dotyczy miast posiadających skrzyżowanie dwupoziomowe w odległości nie większej niż 2,5 km od placu manewrowego ośrodka egzaminowania. Więc oczywiście nie należy od razu się oburzać, że tego nie było na jazdach. Choć z drugiej strony nawet jeśli takie skrzyżowanie jest w większej odległości warto na kursie prawa jazdy go przerobić.

Hamowanie od prędkości co najmniej 50 km/h do zatrzymania we wskazanym przez egzaminatora miejscu. To zadanie egzaminacyjne bardzo często realizowanie jest na egzaminie w sposób nieświadomy przez osobę zdającą. To znaczy egzaminator zalicza go gdy pojawią się wymagane elementy tj jazda z prędkoscią 50km/h i zatrzymanie wynikające np. ze zmiany świateł na skrzyżowaniu na czerwone. Jednak zdarza się żedostaniemy wyraźne polecenie jego wykonania.

Egzamin na prawo jazdy to specyficzny test, gdyż oprócz naszej wiedzy sprawdza się również nasze umiejętności. Rzadko w życiu spotykamy się z takim zadaniem co powoduje, że pojawia się podczas egzaminu specyficzny rodzaj stresu. Stres egzaminacyjny to oczywiście osobiste wyzwanie każdego zdającego. Pamiętać jednak należy, że można go zmniejszyć dokładnie poznając zakres w jakim będzie przeprowadzany egzamin na prawo jazdy.