• Szkoła Jazdy Piotr Roszak
  Prowadzę również jazdy na autostradzie i drodze ekspresowej
 • Nauka jazdy w poznaniu
  Przeszkoliłem już tysiące osób w ramach kursów i jazd doszkalających
 • Insruktor nauki Jazdy
  Jestem instruktorem od 2009 roku. Zapraszam 504 304 081
 • Zapraszam osoby w każdym wieku.

Jazda ekonomiczna

Piotr Roszak - Instruktor Kat. "B" - Nauka jazdy poznań - Nota prawna

Wielu użytkowników aut na całym świecie nadal nie wie, że w trosce o środowisko oraz poprawę bezpieczeństwa własnego i innych na drodze, powinni dostosować technikę i taktykę jazdy do nowych możliwości swoich samochodów oraz coraz trudniejszych warunków na drogach.

Eco Driving jako zespół zachowań kierowców, to przede wszystkim bezpieczna jazda, przyjazna  środowisku oraz twojej kieszeni. To taki sposób kierowania pojazdem z silnikiem spalinowym, który gwarantuje nie tylko oszczędności paliwa rzędu 10-20% i zmniejszenie emisji spalin, ale także oszczędności w wydatkach na wolniej zużywające się podzespoły pojazdu (zwłaszcza elementy układu hamulcowego i opon).  Bardzo ważne jest także zmniejszenie ryzyka wypadku, dzięki mniej agresywnej i bardziej przewidującej jeździe. Dlatego styl ten jest szczególnie wskazany w warunkach miejskich, gdyż pozwala uzyskać większy komfort oraz bezpieczeństwo jazdy.

Do najważniejszych zasad eco – jazdy należą:

 1. Uruchamiając pojazd nie naduszaj pedału przyspieszenia nowoczesne silniki z wtryskiem mają już ustawioną odpowiednią wielkość obrotów potrzebną do utrzymania pracy silnika.
 2. Ruszaj od razu. Nie rozgrzewaj silnika na postoju.
 3. Podczas stopniowego przyspieszenia powinniśmy zmieniać biegi możliwie szybko aż do najwyższego.
 4. Włączaj wyższy bieg najpóźniej po osiągnięciu 2500 obr./min w silniku benzynowym lub 2000 obr./min w silniku Diesla.
 5. Przyspieszaj – jeśli warunki drogowe na to pozwalają – dynamicznie, wciskając pedał gazu do około 50%-70% zakresu jego głębokości. Wciskanie pedału przyspieszenia do jego maksymalnej wartości będzie odczytywany przez sterujący system elektroniczny jako wskazówka do bardziej wymagającej jazdy co oznacza zwiększone zużycie paliwa.
 6. Nie jedź na luzie – jeśli planujesz zatrzymanie lub spowolnienie ruchu, tocz się na biegu, bez naciskania pedału gazu. Wówczas spalanie pojazdu jest równe 0. To skutek stosowania silników z nowoczenym wtryskiem paliwa
 7. Wykorzystywanie bezwładności pojazdu jest dobrym nawykiem w celu dopasowania prędkości do ruchu w który się włączamy np przygotowanie do skrętu bądź wjazdu na rondo po przez stosunkowo wczesne puszczenie pedału przyspieszenia, stopniowe hamowanie oraz redukcję biegu.
 8. Gaś silnik, jeśli przewidujesz, że zatrzymanie potrwa dłużej niż 30 sekund.
 9. Wyłączaj zbędne odbiorniki prądu. Klimatyzacji używaj z umiarem. Jazda z otwartymi oknami lub szyberdachem to niepotrzebne zwiększanie zużycie paliwa.
 10. Bądź przewidujący – unikaj zbędnych przyspieszeń i hamowań.
 11. Unikaj zbędnego obciążenia, właściwie umieszczaj ładunek na dachu – Jazda z prędkością 120km/h z bagażem na dachu może zwiększyć spalanie o nawet 39%.

Czy wiesz że

 • Stosowanie jazdy ekonomicznej (Eco Driving) to oszczędność paliwa około 15%.
 • Litr benzyny podczas spalania wyzwala 2,3 kg CO2, olej napędowy 2,6 kg CO2. Eco Driving powoduje zmniejszenie wydzielania szkodliwych substancji (CO – tlenek węgla, HC- węglowodory, NOx-tlenek azotu) o ponad 50% w stosunku do jazdy agresywnej.
 • Eco Driving to zwiększenie komfortu akustycznego gdyż jadąc na możliwie wysokim biegu zmniejszamy hałas silnika. Silnik jadący z 4000 obr/min robi tyle hałasu co 32 silniki pracujące na 2000 obr/min.
 • Jazda szybka czyli wzrost prędkości o 20% np. z 100km/h do 120km/h to ponad 44% wzrost spalania paliwa – zaleca się jazdę z umiarkowaną prędkością
 • Ciśnienie mniejsze o 0,3 atmosfery od zalecanego to wzrost spalania o 3%
 • Wpływ niektórych czynników na wzrost spalania paliwa:
  Włączone oświetlenie do 2%
  Włączone ogrzewanie szyb do 3%
  Opuszczone szyby przy prędk.100km/h do 5%
  Automatyczna skrzynia biegów do 8%
  Otwarty szyberdach przy prędk.100km/h do 10%
  Włączona klimatyzacja do 25%