Jazda na trasie szybkiego ruchu – ważne elementy nauki jazdy

Nauka jazdy na autostradzie

Nauka jazdy na trasie szybkiego ruchu – Kurs jazdy na autostradzie

Wybór szkoły jazdy to niełatwe zadanie. Mimo że jest ogrom ośrodków szkoleniowych, to nie wszystkie uczą ważnych elementów zachowania na drodze. Jazda poza obszarem zabudowanym, m.in. drogach szybkiego ruchu to bardzo ważny element nauki, jednak często jest pomijany. Wiele szkół jazdy nastawionych jedynie na zysk, nie bierze pod uwagę prawidłowego przygotowania kursantów. Uczą jak parkować, cofać i zawracać, ale nie szkolą, jak zachować się w trudnej sytuacji na każdej drodze. To stwarza niebezpieczeństwo, zagraża nie tylko młodym kierowcom, ale również innym uczestnikom ruchu.

Czego powinny uczyć dobre szkoły jazdy?

Dobre szkoły jazdy powinny przygotowywać kursantów do jazdy w każdych warunkach, na różnego typu drogach. Kierowcy, po zdaniu prawa jazdy, muszą nie tylko umieć prawidłowo parkować i poruszać się po rondach, ale powinni również umieć przewidywać na drodze, wiedzieć jak się zachować na widok pojazdu na sygnale, jak prawidłowo wyprzedzać, a przede wszystkim jak poruszać się po trasach szybkiego ruchu i autostradach. Instruktorzy powinni nauczyć kursantów oceny sytuacji na drodze, zwrócić uwagę na mogące się pojawić niebezpieczeństwa, pomóc pozbyć się złych nawyków ale przede wszystkim nie doprowadzić do ich pojawienia się.

Nauka jazdy po drogach szybkiego ruchu – niezbędny element kursu

Dobra Szkoła Jazdy dba, aby przyszli kursanci wiedzieli jak się zachować w każdym terenie i na każdej drodze. Program nauki jazdy zakłada, że co najmniej 4 godziny powinny być przeznaczone na jazdę poza obszarem zabudowanym i przy prędkości powyżej 70 km/h. Jazdy na drogach szybkiego ruchu to dbałość o przyszłe bezpieczeństwo podopiecznych kursantów i wszystkich kierowców. Dlatego należy wyruszyć w trasę od razu gdy się stwierdzi, że kursant jest gotowy do większej prędkości.

Szkoła jazdy a ilość zagadnień na autostradzie

Jednym z elementów kursu prawa jazdy powinna być jazda poza obszarem zabudowanym na drodze o podwyższonej dopuszczalnej prędkości. Wiele ośrodków traktuje ten punkt po macoszemu. Jest to po części spowodowane dużą odległością do autostrad i dróg ekspresowych, lenistwem instruktorów, którym nie chce się wyjeżdżać poza miasto. Czasem wynika z lęku kursantów, którzy wolą jeździć wolno, zależy im tylko na zdaniu egzaminu. Należy jednak pamiętać, że takie zaniedbanie może skończyć się tragicznie. Młody kierowca na pewno wyjdzie kiedyś na autostradę, ale nie będzie wiedział, jak się na niej zachować. W szkole jazdy każda osoba kończąca szkolenie lub korzystająca z jazd doszkalających, powinna doskonale wiedzieć, jak zachować się na tego typu drogach. Znać to z własnego doświadczenia, wówczas żadna sytuacja nie będzie zaskoczeniem. Czego zatem należy wymagać się na kursie prawa jazdy?

– Kursanci przede wszystkim powinni uczyć się prawidłowego włączania do ruchu na drodze ekspresowej lub autostradzie. Szkoła powinna pokazać, jak wykorzystać pas rozpędowy oraz pamiętając o tym iż przy zmianie pasa ustępujemy pierwszeństwa i że nie obowiązuje tu zasada jazdy na suwak. Wyjątkiem jest sytuacja gdy autostrada jest zakorkowana! Instruktor powinien pomóc opanować lęk przed podkręcaniem wysoko obrotów silnika. Po szkoleniu młodzi kierowcy powinni wiedzieć, że obroty należy podkręcić nawet do 3500-4000 obr/min by szybko nabrać prędkości co pozwoli zdążyć zmienić pas przed jadącym z tyłu TIRem.

– Bardzo ważnym elementem jest wyprzedzanie na drodze szybkiego ruchu (autostrada droga ekspresowa). Manewr ostatecznie nie jest trudny, gdy nikt nie jedzie z naprzeciwka, ale wiele osób ma problem z wyprzedzaniem w sytuacji, gdy w pobliżu są inne pojazdy. Ważna jest obserwacja lusterka, ocena odległości i prędkości pojazdu, jadącego z tyłu, sąsiednim pasem, jak i bezpośrednio za nami. Po ukończeniu kursu każdy uczestnik wie, że jego obowiązkiem jest odpowiednie sygnalizowanie kierunkowskazem zamiar zmiany pasa, a także pamięta, że zabroniona jest jazda zbyt blisko pojazdu, który nas właśnie wyprzedził. Często kluczowym jest trafienie w lukę pomiędzy pojazdami jadącymi tym samym pasem.

– Bardzo ważna jest umiejętność jazdy drogą jednojezdniową dwukierunkową. Należy wówczas dokładnie zwrócić uwagę na wyprzedzanie. W takiej sytuacji niezbędne jest upewnienie się, że mamy prawidłową widoczność oraz odpowiednią ilość miejsca do wykonania manewru wyprzedzania. Należy sprawdzić, czy pojazd za nami nie planuje wykonać wyprzedania a pojazd przed nami zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.

– W trakcie jazdy z dużą prędkością kursanci uczą się wyczuć pojazd. Ważnym jest żeby dobrze znać możliwości własnego samochodu na przykład tego jak dynamicznie potrafi przyspieszyć. Zaczynają zdawać sobie sprawę, że minimalny ruch kierownicą wywołuje natychmiastową reakcję samochodu.

– Kluczową sprawą jest przekazanie wiedzy na temat tworzenia „korytarza życia”. Wiedza, jak ustawić auto, może pomóc uratować komuś życie. Korytarz tworzy się zawsze między skrajnym prawym a sąsiadującym z nim po lewej stronie pasem jezdni. W takim wypadku można nawet wjechać na pas awaryjny. Podczas jazd należy uczulić przyszłych kierowców, że powinni zjechać na bok, gdy tylko droga zaczyna się korkować, bez czekania na przyjazd karetki, czy policji.

– Oczywiście nie bez znaczenia jest zapoznanie się również z tematem zjazdu z autostrady i oznaczeniami z tym związanymi w postaci tabliczek określających ilość metrów do zjazdu. Wiedza taka pozwala przygotować się np przyspieszając powrót na prawy pas po wyprzedzaniu.

– Uczestnicy kursu prawa jazdy powinni być uczuleni na obserwację innych kierowców. Ważne jest by zwracać uwagę na innych użytkowników dróg, którzy wyprzedzają. Często dochodzi do sytuacji, że manewr jest nieprawidłowo wykonany, dlatego warto wiedzieć, jak się w takiej sytuacji zachować. Widząc błędną ocenę innego pojazdu trzeba potrafić nawet zjechać na pobocze by uratować się od sytuacji kolizyjnej.

– Odpoczynek w czasie jazdy. Nie ma nic gorszego niż kierowca, który uważa, że jest niezniszczalny i nie potrzebuje przerwy. Jazda po autostradach i ekspresówkach wymaga niezwykłej czujności i koncentracji, a do tego niezbędne jest dobre samopoczucie. Co kilka godzin warto zatrzymać się, pooddychać świeżym powietrzem, napić się kawy lub herbaty. Już 15-30 minutowy odpoczynek pomoże zregenerować siły i ponownie wsiąść za kółko. Dotyczy to szczególnie wieczornych i nocnych tras na długie dystanse.

– Nauka jazdy w trudnych warunkach. Śnieg, gołoledź gdzie problemem jest słaba przyczepność czy silny deszcz który mocno utrudnia jazdę ograniczając widoczność. Mokre szyby i lusterka w połączeniu ze zmrokiem to jedno z czyhających niebezpieczeństw których trzeba być świadomym.

Dobry kierowca musi umieć myśleć, przewidywać, kierować się zdrowym rozsądkiem dlatego tak ważna jest dążenie do zdobycia pewności siebie. Krytyka powinna jedynie kierować w stronę poprawy popełnianych błędów.

Zapraszam – Kurs jazdy na autostradzie – Piotr Roszak