• Szkoła Jazdy Piotr Roszak
  Szkolę również jazdę na autostradzie i drodze ekspresowej
 • Insruktor nauki Jazdy
  Jestem instruktorem od 2009 roku. Zapraszam 504 304 081
 • Nauka jazdy w poznaniu
  Przeszkoliłem już tysiące osób w ramach kursów i jazd doszkalających
 • OSK Piotr Roszak w jakdojade.pl
  Sprawdź jak dojechać w aplikacji jakdojade.pl

Egzamin praktyczny na prawo jazdy kat „B”

Piotr Roszak - Instruktor Kat. "B" - Nauka jazdy poznań - Nota prawna

Zwięczeniem praktycznej części kursu nauki jazdy jest państwowy egzamin praktyczny. Trzeba przyznać, iż część ta jest trudniejsza od teoretycznej bo sprawdzeniu podlega umiejętność jazdy a w szczególności poprawne wykonywanie poszczególnych manewrów w ruchu drogowym.

Zadania egzaminacyjne są jasno określone tak więc podchodząc do egzaminu wiemy czego się spodziewać. I właśnie ta wiedza powoduję, że pozytywny wynik egzaminu na prawo jazdy nie musi być kwestią przypadku.

Państwowy egzamin praktyczny na prawo jazdy kat „B” składa się z dwóch zasadniczych części: pierwszej – placu manewrowego oraz drugiej – jazdy w ruchu miejskim. Aby uzyskać wynik pozytywny z egzaminu praktycznego należy zaliczyć obie te części. W przypadku niepowodzenia podczas jazdy w ruchu miejskim w następnym podejściu trzeba będzie się zmierzyć również z obiema częściami.

Na placu manewrowym mamy do wykonania 3 zadania. Pierwsze to sprawdzenie stanu technicznego podstawowych elementów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo jazdy oraz przygotowanie się do jazdy. Następnie czeka nas zadanie drugie czyli płynne ruszenie oraz jazda pasem ruchu do przodu i do tyłu czyli tzw. jazda po „łuku”. Zadanie trzecie to ruszenie na wzniesieniu z użyciem hamulca awaryjnego.

Uwaga dokładny opis zadań na placu >>>

Po poprawnym wykonaniu wyżej wymienionych zadań czeka nas druga część egzaminu praktycznego czyli jazdy w ruchu miejskim. Jazda ta wiąże się z wykonaniem przez kandydata na kierowcę całego programu egzaminacyjnego. Realizowanie niektórych z nich odbywa się samoczynnie i prawie niezauważalnie, gdyż wykonywane są wielokrotnie np. zmiana kierunku w prawo czy jazda drogami dwukierunkowymi o wyznaczonych pasach ruchu. Są też takie zadania, które niejako akcentują egzamin dając nam do zrozumienia, że powoli zbliżamy się do jego końca. Mowa tu o takich zadaniach jak zawracanie na skrzyżowaniu, przejazd przez rondo czy parkowanie.

Zapraszamy zatem do lektury zawartej w kolejnych podstronach, gdzie znajdą Panstwo dokładny opis zadań oraz podstawowych wskazówek dotyczących poprawnego wykonania poszczególnych zadań egzaminacyjnych.