• Nauka jazdy w poznaniu
    Przeszkoliłem już tysiące osób w ramach kursów i jazd doszkalających
  • Zapraszam osoby w każdym wieku.
  • Insruktor nauki Jazdy
    Jestem instruktorem od 2009 roku. Zapraszam 504 304 081
  • Szkoła Jazdy Piotr Roszak
    Prowadzę również jazdy na autostradzie i drodze ekspresowej

Zmiana pasa ruchu, zmiana kierunku jazdy

Piotr Roszak - Instruktor Kat. "B" - Nauka jazdy poznań - Nota prawna

Punktem wyjścia przy omawianiu tych manewrów jest znajomość Kodeksu Drogowego a w szczególności przepisu zawartego w art.22.

Zmiana pasa ruchu to manewr, który występuje zarówno gdy mamy pas wyznaczony znakami poziomymi jak i w sytuacji gdy tych lini brak. Wykonując manewr przygotowujemy sie oczywiście do niego odpowiednio wcześnie, włączając kierukowskaz. Następnie patrząc w lusterka oceniamy sytuację za nami oraz na pasie na który mamy zamiar wjechać. Oczywiście podczas obserwacji drogi w lusterkach bocznych należy pamiętać o występującej „martwej strefie” tzn. części jezdni obok naszego pojazdu, której nie widać dlatego warto dodatkowo spojrzeć się w boczne okna pojazdu.

Podejmując decyzję o zmianie pasa, bezpośrednio przed nią po raz kolejny upewniamy sie w bocznym lusterku o możliwości wykonania manewru. Największym problemem dla osób  rozpoczynających naukę jazdy jest ocena odległości oraz prędkości pojazdów będących na sąsiednim pasie. Prawidłowa ocena to umięjętność, która przychodzi wraz z wyjeżdżonymi godzinami a tym samym sytuacjami, które możemy porównywać. Aby nie doprowadzić do nieustąpienia pierszeństwa przy zmianie pasa dobrze jest wjeżdżając na sąsiedni pas lekko przystpieszyć. Zniweluje to ewentualne błędy w ocenie prędkości nadjeżdżającego pojazdu.

Zmiana kierunku jazdy w prawo bądź w lewo to manewr występujący na egzaminie na prawo jazdy dosyć często. Wykonując ten manewr należy uprzednio zająć odpowiednią pozycję względem osi jezdni. Następnie włączamy odpowiedni kierunkowskaz, zwalniamy oraz dostosowujemy bieg do prędkości. W praktyce zazwyczaj wiąże się to z redukcją biegu na II. Ważne aby przed lub w trakcie wchodzenia w zakręt mieć już podniesione sprzęgło po redukcji. Jazda na biegu daje nam dodatkowe zabezpieczenie przed ewentualnym niespodziewanym przyspieszaniem samochodu związanym np. z siłą ośrodkową lub pojawieniem się nagłego spadku drogi. Wspomniana redukcja umożliwia również dynamicznie kontynuować jazdę po wyjeździe z zakrętu. Wykonując manewr skrętu pamiętamy o przepisach ustalających pierwszeństwo na skrzyżowaniu szczególnie podczas skrętu w lewo.

 

Egzamin praktyczny – powrót

 

Potrenuj manewr „Zmiana pasa ruchu, zmiana kierunku jazdy” zapisując się na Jazdy Doszkalające w Poznaniu