Przejście dla pieszych a tym samym przejazd rowerowy to szczególne miejsca wyznaczone na obszarze drogi, które w kodeksie drogowym zobowiązuje kierującego do konkretnych zachowań. Miejsce to oznaczone jest znakiem D-6 „Przejście dla pieszych”. Znak ten oprócz informacji dotyczącej występowania przejścia zobowiązuje kierowcę do zwolnienia jeśli w obrębie przejścia znajduje się pieszy. Oznacza to, że jeśli widzimy pieszego zbliżającego się do przejścia a tym bardziej stojącego przed nim w oczekiwaniu na możliwość wejścia to kierujący pojazdem ma obowiązek zwolnić. Za zwolnienie uważa się już np. zdjęcie nogi z gazu co powoduje zwalnianie poprzez hamowanie silnikiem.
Podstawowym obowiązkiem kierującego jest ustąpienie pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu przez przejście (rowerzyście przejeżdżającemu przez przejazd dla rowerów). Oznacza to, że nasz ruch nie może sprowokować pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyspieszenia kroku. Nie oznacza to, że nie można wjechać jak na przejściu znajduje się pieszy należy jednak zrobić to tak by nie wystąpiły w/w zachowania.
Jeśli podjeżdżając pieszy wchodzi z lewej bądź prawej krawędzi to ustępując pierwszeństwa zatrzymujemy się. W przypadku gdy pieszy jest już na przejściu i przechodzi do prawej krawędzi czekamy aż nie wejdzie na chodnik. Ale jak zmierza do lewej krawędzi to gdy już przejdzie na drugą połowę jezdni tak, że nasze tory nie skrzyżują się to można wtedy kontynuować jazdę wjeżdżając na przejście.
Kolejną sytuacją związaną z pieszymi na jaką powinno się kłaść szczególny nacisk w procesie szkolenia nauki jazdy to ustąpienie pieszemu gdy kierujący skręca w drogę poprzeczną. Obowiązek ustąpienie pierwszeństwa przy tym manewrze ma miejsce w dwóch różnych sytuacjach:
- Pierwsza sytuacja wynika z przepisu ruchu drogowego który zobowiązuje kierującego do ustąpienia pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu przez jezdnię. Pieszy nie musi znajdować się na przejściu.
- Druga sytuacja ma miejsce gdy skręcamy na skrzyżowaniu o ruchu kierowanym sygnalizatorem ogólny S-1. Wówczas skręcając mamy obowiązek nie tylko ustąpić pierwszeństwa ale i umożliwić pieszemu wejście na przejście dla pieszych. Wynika to z faktu, iż przy zielonym świetle ruch na skrzyżowaniu jest otwarty na wprost tak więc piesi również mają zielone światło a co za tym idzie prawo do wejścia na skrzyżowanie.
Nauka jazdy dość szczegółowo zajmuje się wykonywaniem manewrów omijania i wyprzedzania na drodze również przy okazji omawiania tematu przejścia dla pieszych. Wykonywanie manewru wyprzedzania w pobliżu przejścia dla pieszych jest nad wyraz ryzykowne dlatego też kodeks drogowy wyraźnie odnosi się do takiej sytuacji zabraniając jego wykonywania na i bezpośrednio przed przejściem.
Z manewrem omijania wiąże się przepis dotyczący sytuacji w której pojazd jazdący w tym samym kierunku zatrzymał się w celu ustapienia pierwszeństwa pieszemu. Mówi o tym art.26 ust.3 pkt 2 kodeksu drogowego. Ważne by tak samo zachować się w sytuacji gdy pojazd zatrzymał się lecz w zgoła odmiennym celu. Na przykład by wysadzić pasażera badź w związku z warunkami panującymi na drodze. Jako kierujący pojazdem nadjeżdżający nie zawsze możemy do końca rozpoznać cel takiego zatrzymania, szczególnie gdy mamy do czynienia z większym pojazdem. Dlatego w takich sytuacjach zawsze należy powstrzymać się od jazdy i upewnić czy żaden pieszy nie wszedł już na przejście.
Przepisy ruchu drogowego nie odnoszą się bezpośrednio do sytuacji zmiany pasa przed i na przejściu dla pieszych. Nie mniej zdając na prawko należy tą sytuację dokładnie rozpoznać. Zmiana pasa wymaga od nas oprócz oczywiście zachowania szczególnej ostrożności, ustąpienia pierwszeństwa pojazdowi jadącemu tym pasem. Podjeżdżając do przejścia dla pieszych przepisy wymagają od nas by obserwować przejście (zachowanie szczególnej ostrożności) w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Trudno zatem zarówno patrzeć w lusterka obserwując nadjeżdżające pojazdy oraz nadchodzących pieszych z równym zaangażowaniem. Dlatego też należy odłożyć manewr zmiany pasa by wykonać go za przejściem lub wyraźnie przed.
Szczególnym przypadkiem ustąpienia pierwszeństwa pieszemu jest ustąpienie osobie niepełnosprawnej lub o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej. Jest to szczególny przypadek gdyż osoba ta nie musi korzystać z przejścia dla pieszych a kierujący ma obowiązek zatrzymać się by umożliwić jej przejście. Ważny jest tu zapis kodeksu drogowego mówiący o obowiązku zatrzymania co podkreśla wagę tej sytuacji.
Egzamin praktyczny – powrót
Przećwicz manewr „Zachowanie w rejonach przejść dla pieszych i wobec pieszych” zapisując się na Jazdy Doszkalające w Poznaniu