• Szkoła Jazdy Piotr Roszak
  Szkolę również jazdę na autostradzie i drodze ekspresowej
 • Insruktor nauki Jazdy
  Jestem instruktorem od 2009 roku. Zapraszam 504 304 081
 • Nauka jazdy w poznaniu
  Przeszkoliłem już tysiące osób w ramach kursów i jazd doszkalających
 • OSK Piotr Roszak w jakdojade.pl
  Sprawdź jak dojechać w aplikacji jakdojade.pl

Przejazd przez skrzyżowanie o ruchu kierowanym

Piotr Roszak - Instruktor Kat. "B" - Nauka jazdy poznań - Nota prawna

Przejazd przez skrzyżowanie na którym ruch kierowany jest sygnalizacją świetlną jest stosunkowo łatwy. W zależności od rodzaju nadawanego
sygnału świetlnego podejmujemy określone decyzje o przejeździe.

sygnalizator z sygnałami do kierowania S-1 - sygnał zielony, Nauka Jazdy Poznań Sygnał zielony oznacza zezwolenie na wjazd za sygnalizator. Musimy jednak pamietać, że zezwolenie to niesie ze sobą wyjątki. Po pierwsze nie wjeżdżamy w sytuacji gdyby nasz wjazd utrudniłby opuszczenie jezdni pieszym i rowerzystom, którzy wcześniej mieli światło zielone.

W drugim przypadku musimy powstrzymać się od wjazdu gdy warunki na lub za skrzyżowaniem uniemożliwiły by nam jego opuszczenie przed końcem nadawania sygnału zielonego.

Należy pamiętać by nie zatrzymywać się przed skrzyżowaniem gdy nadawany jest kolor zielony

sygnalizator z sygnałami do kierowania S-1 - sygnał żółty, Nauka Jazdy Poznań Sygnał żółty oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie. Należy jadnak dodać, że nie jest to zakaz bezwzględny, gdyż są sytuacje w których dopuszcza się przejazd.  Gdy pojazd znajduje się w chwili zapalenia sygnału żółtego tak blisko, że zatrzymanie możliwe jest tylko przy gwałtownym hamowaniu, wówczas dopuszcza się przejazd na tym sygnale. Niestety sytuacja ta jest nadmiernie wykorzystywana przez kierowców, którzy odbierają ten znak jako możliwość przejazdu. Prowadzi to do dotkliwych w skutkach wypadków, gdyż pojazdy prawie zawsze w takiej sytuacji jadą z dużymi prędkościami.
sygnalizator z sygnałami do kierowania S-1 - sygnał czerwony, Nauka Jazdy Poznań Sygnał czerwony to bezwzględny zakaz wjazdu za sygnalizator.
sygnalizator z sygnałami do kierowania S-1 - sygnał czerwony i żółty, Nauka Jazdy Poznań Sygnał czerwony i żółty oznacza zakaz wjazdu za sygnalizator oraz informuje, że za chwilę zapali się światło zielone. Zdający na prawo jazdy powinni pamiętać żeby nie pospieszyć się z ruszeniem a przede wszystkim by w sytuacji gdy dojeżdżamy do skrzyżowania nie rezygnować z zatrzymania gdy zapala nam się światło czerwone i żółte. Ważne jest by nie przekroczyć lini zatrzymania bądź sygnalizatora w trakcie wyświetlania tego sygnału świetlnego.
Sygnalizator z sygnałem dopuszczającym warunkowe skręcanie S-2, Nauka Jazdy Poznań Sygnał czerwony z zieloną strzałką umożliwia skręt w kierunku wskazanym strzałką (w lewo, w prawo, w lewo i prawo). Zielona strzałka dopuszcza warunkowo skręt, oznacza to że:

 • mamy obowiązek pełnego zatrzymania przed sygnalizatorem
 • nasz wjazd nie może spowodować utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom (piesi i rowerzyści na przejściu i przejeździe) a następnie podjeżdżamy do jezdni w celu ustąpienia pierszeństwa pojazdom mającym ruch otwarty

Warunkowy skręt w lewo zezwala również na zawracanie z skrajnie lewego pasa chyba, że było by to zakazane znakiem pionowym B-23

sygnalizator kierunkowy S-3, Nauka Jazdy Poznań Sygnalizator kierunkowy wskazuje kierunki dla których otwarty jest przejazd przez skrzyżowanie. Tu dla przykładu został umieszczony sygnalizator z kierunkiem na wprost lecz mogą być najróżniejsze kombinacje np.: w prawo, w lewo, prosto i w lewo, prosto i w prawo, w prawo i lewo.

Znaczenie poszczególnych sygnałów jest takie samo jak przy sygnalizatorach ogólnych. Dodatkowo zielony sygnał oznacza, że przejazd we wskazanym kierunku następuje bez kolizji z innymi użytkownikami drogi (pojazdy, piesi). Warto pamiętać, że sygnalizator przeznaczony tylko dla skręcających w lewo nie musi być umieszczony po prawej stronie drogi.

 

Egzamin praktyczny – powrót

 

Potrenuj jazdę przez skrzyżowania o ruchu kierowanym zapisując się na Jazdy Doszkalające w Poznaniu