• Szkoła Jazdy Piotr Roszak
  Szkolę również jazdę na autostradzie i drodze ekspresowej
 • Insruktor nauki Jazdy
  Jestem instruktorem od 2009 roku. Zapraszam 504 304 081
 • Nauka jazdy w poznaniu
  Przeszkoliłem już tysiące osób w ramach kursów i jazd doszkalających
 • OSK Piotr Roszak w jakdojade.pl
  Sprawdź jak dojechać w aplikacji jakdojade.pl

Zawracanie w ruchu miejskim

Piotr Roszak - Instruktor Kat. "B" - Nauka jazdy poznań - Nota prawna

Manewr zawracania jest stałym elementem egzaminu państwowego na prawo jazdy dlatego nie może go również zabraknąć podczas kursu nauki jazdy. Zawracanie wykonywane jest na drodze dwukierunkowej jednojezdniowej pomiędzy krawężnikami bądź przy wykorzystaniu infrastruktury drogowej tj. podjazdu, bramy, zatoczki itp. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że:

 • miejsce do zawracania wyznacza egzaminator wskazując je osobie egzaminowanej,
 • należy właściwe sygnalizować zamiar zmiany kierunku (jeśli po cofnięciu samochód jest już ustawiony w kierunku w którym będzie kontynuowana jazda to nie włączamy kierunkowskazu)
 • zawracanie musi odbyć się przy użyciu biegu wstecznego

Manewr zawracania możemy zacząć od razu z jazdy bądź po uprzednim zatrzymaniu. Wykonując go zbliżamy się do prawego krawężnika, włączamy lewy kierunkowskaz, maksymalnie skręcamy kierownicę w lewo i podjeżdżamy do przeciwległego krawężnika (puszczamy nadjeżdżający pojazd z przeciwka). Następnie włączamy prawy kierunkowskaz, maksymalnie skręcamy kierownicę w prawo, wrzucamy wsteczny bieg i ustępując pierszeństwa podczas cofania dojeżdżamy tyłem do krawężnika. Należy kontrolować prędkość by nie najechać na krawężnik (np dodatkowo zwolnić przed krawężnikiem) – samochód może się odbić, dodtknąć krawężnika.

Zawracając z wykorzystaniem np. podjazdu jest trochę łatwiej, gdyż na chwilę chowamy się zjeżdżając z drogi a wyjeżdżając mamy możliwość ustawić samochód w kierunku jazdy. Należy wówczas pamiętać by nie włączać 3 kierunkowskazu gdyż możemy tym zmylić chcącego wyprzedzić/ominąć nas innego użytkownika drogi.

Pamiątaj, że zabrania się zawracania jeśli miałoby to zagrozić bezpieczeństwu ruchu drogowego. Dlatego też nie zawracaj np przed ostrym zakrętem bądź skrzyżowaniem.

 

Egzamin praktyczny – powrót

 

Potrenuj zawracanie w ruchu miejskim zapisując się na Jazdy Doszkalające w Poznaniu