Kolejnym manewrem występującym na egzaminie na prawo jazdy jest zawracanie na skrzyżowaniu. Kurs prawa jazdy powinien w pełni przygotować kandydata na kierowcę realizując ten manewr na różnego rodzaju skrzyżowaniach. Rodzaje skrzyżowań to te trójwlotowe, czterowlotowe oraz z wysepką. Ze względu na zakaz wykonywania manewru w warunkach w których mogłoby to zagrozić bezpieczeństwu ruchu na drodze lub ruch ten utrudnić manewr zazwyczaj wykonuje się wokół pasa dzielącego jezdnie lub wokół wysepki (patrz Kodeks Drogowy)
W pierszej kolejności należy pamiętać, że zawaraca się trzymając zawsze pasa skrajnie lewego Ponieważ omawiając zawracanie na skrzyżownaniu będziemy dzielić ten manewr na dwa skręty w lewo dlatego w każdym przypadku należy pamiętać o włączenie lewego kierunkowskazu.
Skrzyżowanie trzy-, czterowlotowe z pasem dzielącym jezdnie. Na skrzyżownaniech takich należy wybrać taki sposób zawracania by w pierwszej kolejności nie utrudnić ruchu. Istotnym jest tu wybór odpowiedniego toru jazdy. Decyzję o jego wyborze podejmujemy na podstawie wielkości skrzyżowania. Na tych wiekszych, obszerniejszych powierzchniowo tzn. z większą ilością pasów, zawracanie wykonuje się starając trzymać się jak najbliżej pasa dzielącego jezdnie. Zawracamy wokół jego krawędzi będącej w obrębie skrzyżowania.
Zawracając na mniejszych skrzyżowaniach należy zwrócić uwagę czy w/w tor jazdy jest możliwy. Gdyż może się zdarzyć, że zawracając blisko pasa dzielącego jezdnie znajdziemy się na pasie do jazdy w przeciwnym kierunku dla nadjeżdżających z drogi poprzecznej. W takim przypadku z uwagi na zakaz wynikający z kodeks drogowego należy wybrać tor jazdy zbliżony dla skrętu w lewo a nastepnie ponownie skręcić w lewo czyli zawrócić. Z uwagi na częstą kolizyjność naszego toru jazdy zawracając trzeba przyjąć pewną kolejność działań w celu ustąpienia pierszeństwa odpowiednim użytkownikom drogi.
W pierwszej kolejności (pierwszy skręt w lewo) puszczamy tych jadących z naprzeciwka na wprost, następnie w zależności od wybranego toru jazdy kolejnych jadących z naprzeciwka na wprost i w prawo oraz na końcu pieszych na jezdni/przejściu na drodze w którą zawracamy. Podjeżdżając należy zwrócić uwagę czy nie został wyznaczony np. polem wyłączonym z ruchu, oddzielny tor jazdy dla pojazdów zawracających
Skrzyżowanie na którym ruch odbywa się wokół wyspy swoim charakterem wymusza zupełnie odmienny tor jazdy. Zawracając na rondzie również można potraktować ten manewr jako dwa skręty w lewo. I właśnie w ten sposób będziemy akcentowali kolejne etapy tego manewru. Wjeżdżając na rondo trzymamy się oczywiście skrajnie lewego pasa oraz włączamy lewy kierunkowskaz. Na wysokości pierwszego wjazdu z prawej strony wykonujemy nasz pierwszy skręt w lewo prowadząc pojazd cały czas blisko wokół wyspy (pas skrajnie lewy). Na wysokości drugiego wjazdu, wykonujemy nasz drugi skręt w lewo zmierzając następnie do opuszczenia skrzyżowania. Warto nadmienić iż, specyfika układu pasów na skrzyżowaniu z wyspą pozwala przed zajęciem pasa do zjazdu z ronda zmienić pas na prawy (zmiana pasa z kierunkowskazem). Należy pamiętać jednak, że podczas zawracania nie zawsze jest to możliwe.
Zmiany pasa na prawy wykonujemy na wysokości drugiego wjazdu tylko w sytuacji gdy pas na którym jesteśmy jest również pasem którym można zjechać z ronda (należy obserwować linie dzielące pasy lub znaki poziome). W sytuacji gdy pojawią się wątpliwości co do możliwości zmiany pasa na prawy należy opóścic rondo pasem lewym a następnie starać się za skrzyżowaniem zjechać do prawej strony gdyż mamy taki obowiązek wynikający z przepisów.
Egzamin praktyczny – powrót
Potrenuj zawracanie na skrzyżowaniu zapisując się na Jazdy Doszkalające w Poznaniu