Jazda drogami dwukierunkowymi jako zadanie egzaminacyjne na prawo jazdy musi być realizowane na drogach jedno i dwujezdniowych o różnej liczbie wyznaczonych i niewyznaczonych pasów ruchu. Na których to występują odcinki proste i łuki, wzniesienia i spadki, obniżone i podwyższone dopuszczalne prędkości. Aby taki przejazd został pozytywnie zaliczony należy pamiętać o kilku kwestiach :
- Zajmowanie odpowiedniej pozycji na drodze – jazda właściwym pasem ruchu.
Przede wszystkim należy pamiętać o obowiązku jazdy możliwie blisko prawej krawędzi oraz prawym pasem w przypadku gdy mamy więcej pasów do jazdy w tym samym . - Wybór odpowiedniego pasa do zmiany kierunku – pozycja na drodze. Dojeżdżając do skrzyżowania w przypadku gdy mamy zmienić kierunek należy pamiętać o tym by odpowiednio wcześniej zająć odpowiedni pas lub część naszego pasa tzn. dojechać do środka jezdni przy skręcie w lewo a do prawej krawędzi przy skręcie w prawo. Jeśli mamy wyznaczone pasy to możemy pomóc sobie szukając wcześniej znaku uzupełniającego „kierunki na pasach ruchu”.
- Dostosowanie prędkości do warunków na drodze. W zależności od warunków atmosferycznych oraz panującego ruchu musimy wybrać odpowiednią, dopuszczalną prędkość. Tak więc ograniczymy prędkość i podczas jazdy w ulewie weźmiemy pod uwagę fakt, że mamy ograniczoną widoczność oraz może wydłużyć się nam droga hamowania, tym bardziej jadąc we mgle po zaśnieżonej drodze. Jeżeli natomiast jedziemy w piękną słoneczną pogodę a na drodze z rzadka pojawia się nam inny pojazd zbliżamy prędkość pojazdu do tej dopuszczalnej. Nauka jazdy powinna obejmować również jazdy na drogach o podwyższonej dopuszczalnej prędkości abyśmy mogli przyzwyczaić się do jazdy z prędkością nie utrudniającą ruchu.
- Utrzymanie właściwych odstepów od innych pojazdów. Pamiętajmy, że jadąc za innym pojazdem należy przewidywać sytuacje w których to jadący przed nami samochód zacznie hamować gwałtownie. Nie dajmy się zaskoczyć i jedźmy za nim w bezpiecznej odległości.
- Uwzględnianie zachowania innych kierujących pojazdami i reagowanie na dawane przez nich sygnały. Taką sytuacją o której warto wspomnieć jest skręt w prawo pojazdu jadącego przed nami. Nie zakładajmy, że skoro zaczął on wykonywac manewr skrętu to dokończy go z taką samą dynamiką, gdyż może on się nagle zatrzymać w celu ustąpienia pierszeństwa pieszym – zachowaj bezpieczny odstęp. Zatrzymując się w ruchu ulicznym nie podjeżdżaj zbyt blisko poprzedzającego pojazdu by egzaminator nie zareagował w celu uniknięcia bezpośredniego
zagrożenia w ruchu drogowym. - Dynamika i kultura jazdy. Ośrodek szkolenia kierowców ma zazwyczaj niewielki wpływ na późniejszą kulturę kierowcy. Świadomość kulturalnych zachowań nabywamy na etapie wychowania przez Rodziców i w szkole. Warto jednak pamiętać o podziękowaniach za umożliwienie przejazdu ( podniesienie ręki), jeździe na tzw suwak w przypadku zwężenia na drodze. Największym wyrazem kultury osobistej jest jazda zgodnie z przepisami ruchu drogowego.
Podczas egzaminu na prawo jazdy należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej dynamiki podczas jazdy. Dynamiczne przyspieszanie jest oceniane i dotyczy jazdy po odcinkach dróg pomiędzy skrzyżowaniami. Wykonywanie wszelkich manewrów na skrzyżowaniach czy na drodze powinno się odbywać w sposób i z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem
Egzamin praktyczny – powrót
Potrenuj manewr „Jazda drogami dwukierunkowymi” zapisując się na Jazdy Doszkalające w Poznaniu