Na egzaminie na prawo jazdy kat”B” realizowane są zadania, których to celem jest sprawdzenie u kandydata na kierowcę umiejętności rozpoznawania pierwszeństwa na skrzyżowaniach i odpowiedniego zachowania. Nauka jazdy prowadzona w ośrodku szkoleniowym powinna przybliżyć nas do takiej umiejętności.
Jednym z takich skrzyżowań na którym będziemy sprawdzani jest skrzyżowanie równorzędne. Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury egzaminator powinien zrealizować przejazd przez skrzyżowanie równorzędne zarówno trzy- jak i czterowlotowe.W pierwszej kolejności zbliżając się do skrzyżowania jesteśmy zobowiązani zachować szczególną ostrożność.
Nie ma problemu gdy dojeżdżając do skrzyżowania widzimy znak ostrzegawczy A-5 „skrzyżowanie dróg” wówczas mamy wyraźnie określone komu ustąpić pierszeństwa.
Z całą pewnością trudniej jest gdy przed skrzyżowaniem nie ma żadnego znaku określającego pierwszeństwo. Czy jest to wówczas skrzyżowanie równorzędne a może droga główna?
W takiej sytuacji należy podejść do skrzyżowania jak do równorzędnego. Podjeżdżamy z zamiarem ustąpienia nadjeżdżającym z prawej strony. W sytuacji gdy nadjeżdżający z prawej strony pojazd zaczyna zwalniać i zatrzymuje się kontynujemy jazdę. W celu dodatkowego upewnienia się możemy np. spojrzeć jaki znak jest ustawiony na drodze poprzecznej, gdyż „ustąp pierszeństwa” ze względu na swój kształt jest rozpoznawalny również od tyłu.
Pamiętaj, że kierującemu pojazdem zabrania się wjazdu na skrzyżownanie jeśli na skrzyżownaniu lub za nim nie mam miejsca do kontunuowania jazdy. Choć przepis ruchu drogowego jasno sie wyraża to w rzeczywistości trudno czasem takiej oceny dokonać (szczególnie podczas jazdy w korkach).
Egzamin praktyczny – powrót
Potrenuj jazdę przez skrzyżowania równożędne zapisując się na Jazdy Doszkalające w Poznaniu