Na egzaminie panstwowym na prawo jazdy zostanie zrealizowane zadanie przejazd przez skrzyżowania gdzie pierwszeństwo przejazdu ustalone będzie znakami. W związku z tym, że znaków ustalających pierwszeństwo mamy kilka tak więc realizacja tego zadania nie skończy sie na jednym skrzyżowaniu. Nauka jazdy i oczywiście egzamin państwowy obejmować będzie skrzyżowania ze znakami :
oraz w połączeniu z tablicami „rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie”
- T-6a
- T-6c
Zanim zaczniemy omawiać poszczególne skrzyżownia warto wspomnieć przepis, który dotyczy każdego z nich. Kierującemu pojazdem zabrania się wjazdu na skrzyżownanie jeśli na skrzyżownaniu lub za nim nie mam miejsca do kontunuowania jazdy. Nauka jazdy to czas kiedy dokładnie powinniśmy poznać, szczególnie podczas jazdy w korkach, znaczenie tego zakazu.
Skrzyżowanie za znakiem A-7 „ustąp pierszeństwa”
Znak stojący przed skrzyżowaniem zobowiązuje nas do ustapienia pierszeństwa pojazdom znajdującym sie na drodze głównej. Podjeżdżając do skrzyżowania ze znakiem ustąp pierszeństwa dobrze się odpowiednio wcześnie przygotować tzn. zmniejszyć prędkość oraz zredukować bieg na 2. Tempo wjazdu na skrzyżowanie uzależniać będziemy od widoczności podczas zbliżania się. Jeśli dojeżdżając będziemy mieli szerokie pole widzenia tego co sie dzieje na drodze z pierszeństwem to po zwolnieniu i upewnieniu sie o możliwości kontynuowania jazdy przejeżdżamy przez skrzyżowanie.
Natomiast jeśli podjeżdżając będziemy mieli ograniczoną widoczność to w celu upewnienia się dopusza się nawet zatrzymanie. Wcześniejsze zwolnienie pozwoli nam również w przypadku dobrej widoczności tak dostosować prędkość do jadących pojazdów na drodze głównej, że będziemy mogli wjechać na skrzyżowanie korzystając z luki pomiędzy pojazdami jadącymi droga poprzeczną. Takie przewidywanie przejazdu to element jazdy ekonomicznej (Eco Driving) a także zachowanie powodujące poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. I do takich umiejętności powinniśmy dążyć w procesie nauki jazdy
Skrzyżowanie za znakiem B-20 – „stop”
Choć ten znak postawiony przed skrzyżowaniem niesie ze sobą jasny przekaz to na egzaminie na prawo jazdy niejednokrotnie kandydaci na kierowców nie stosują się do przepisów z nim związanych. Dlatego w procesie nauki jazdy należy zwrócić szczególną uwagę na przejazd przez takie skrzyżowanie Znak ten oznacza:
- zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed droga z pierszeństwem
- obowiązek ustąpienia kierującym poruszającym się drogą główną
- zatrzymanie w miejscu wyznaczonym w tym celu na jezdni (linia zatrzymania) a jeśli nie jest ono wyznaczone
to w takim miejscu, w którym można się upewnić, że wjazdem nie utrudni się ruchu na drodze z pierwszeństwem
Podjeżdżając do skrzyżowania oznaczonego znakiem „Stop” musimy się bezwzględnie zatrzymać. Tak więc zbliżając się przygotowujemy sie do zatrzymania pamiętając by nie stanąć przed znakiem! Zatrzymanie może mieć miejsce wyłącznie przed linią lub w miejscu, które wybiera kierujący. Wybierając miejsce zatrzymania należy zbliżyć się tak do drogi z pierszeństwem by po zatrzymaniu wyraźnie widzieć nadjeżdżające pojazdy na drodze głównej. Należy wziąć pod uwagę np. ograniczające widoczność drzewa lub daleko wysunięte zabudowania. Po zatrzymaniu znak stop zobowiązuje nas również do ustąpienia pierszeństwa. Czasem skrzyżowanie ze znakiem B-20 jest poprzedzone znakiem A-7 „ustąp pierszeństwa” z tabliczką określającą odległość od skrzyżowania.
Skrzyżowanie za znakiem D-1 – „droga z pierwszeństwem”
Choć znak ten oznacza drogę z pierwszeństwem to nie należy zapominać o głównej zasadzie obowiązujacej każdego kierowcę podczas zbliżania się do skrzyżowania a mianowicie o zachowaniu szczególnej ostrożności. Zbliżając się do skrzyżowania szybko wykluczamy możliwość nieustąpienia pierwszeństwa przez innego użytkownika drogi i wyraźnie korzystamy z przysługującego nam prawa gdyż inni uczestnicy ruchu liczą, że przestrzegamy przepisy ruchu drogowego.
Odbywający kurs nauki jazdy powinni pamiętać o tej zasadzie szczególnie w przypadku zbliżajacego się pojazdu szynowego.
Tramwaj jadący drogą podporządkowaną ustepuję pierwszeństwa pojazdowi będącemu na drodze głównej.
Skrzyżowanie za znakiem i tablicą T-6a i T-6c
W zasadzie podjeżdżając nasze zachowanie nie różni się od tego wspomnianego przy okazji opisywania wcześniejszych skrzyżownań. W zależności jaki znak stoi przed skrzyżowaniem to ustępujemy pierszeństwa bądź przejeżdżamy jako pierwsi. Różnica polega na tym, że na skrzyżowaniu z tabliczką T-6a i T6c przebieg drogi głównej nigdy nie przebiega na wprost przez skrzyżowanie. Tak więc kierujący musi dodatkowo rozróżnić na jaką drogę będzie wjeżdżał pod względem pierszeństwa. Ważne jest tu by zwrócić również uwagę na fakt, że przejeżdżając przez skrzyżowanie może pojawić nam się zasada równożędności. Np. gdy jedziemy drogą z pierszeństwem a ona biegnie w prawo to przejeżdżając na wprost musimy ustąpić pojazdom nadjeżdżającym z prawej strony.
Ważne jest również by nie zapomnieć o kierunkowskazie w przypadku zmiany kierunku. Fakt, iż jedziemy drogą główna nie zwalnia nas od obowiązku włączania kierunkowskazu. Podczas szkolenia należy przeanalizować wszystkie tego typu sytuacje tak by na egzaminie państwowym nie zaskoczyło nas jakieś rozwiązanie.
Egzamin praktyczny – powrót
Potrenuj jazdę przez skrzyżowania ze znakami ustalającymi pierwszeństwo zapisując się na Jazdy Doszkalające w Poznaniu