• Szkoła Jazdy Piotr Roszak
  Szkolę również jazdę na autostradzie i drodze ekspresowej
 • Insruktor nauki Jazdy
  Jestem instruktorem od 2009 roku. Zapraszam 504 304 081
 • Nauka jazdy w poznaniu
  Przeszkoliłem już tysiące osób w ramach kursów i jazd doszkalających
 • OSK Piotr Roszak w jakdojade.pl
  Sprawdź jak dojechać w aplikacji jakdojade.pl

Przejazd przez torowisko

Piotr Roszak - Instruktor Kat. "B" - Nauka jazdy poznań - Nota prawna

Przejazd przez torowisko o ile oczywiście występuje w mieście w którym przeprowadzany jest egzamin to jeden z obowiązkowych zadań a tym samym obowiązkowy temat na kursie nauki jazdy. Poznań to miasto w którym zadanie to jest możliwe do realizacji. Torowisko kolejowe czy tramwajowe (przepisy odnoszą się do obydwu tak samo) przede wszystkim zobowiązuje kierującego do  zachowania szczególnej ostrożności.

Podjeżdżając do torowiska powinno się jechać z prędkością która umożliwi zatrzymanie pojazdu w przypadku nadjeżdżającego pojazdu szynowego. Należy wówczas pamiętać, że pojazd szynowy ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża. Oczywiście przepis ten nie obowiązuje nas gdy jesteśmy na drodze z pierszeństwem a pojazd szynowy nadjeżdża drogą podporządkowaną. Pojazd szynowy ustępuje w następujących przypadkach:

Tabliczka wskazująca miejsce, w którym ruch pojazdów został skierowany na tory tramwajowe
Nasze zachowanie względem pojazdu szynowego jest również określone w sytuacji gdy jedziemy drogą na której torowisko poprowadzone jest jezdnią. W przypadku gdy ruch pojazdów został skierowany na tory tramwajowe mamy obowiązek ustąpienia miejsca jadącemu torowiskiem tramwajowi. W takiej sytuacji zanim zmienimy tor jazdy upewniamy się w lusterkach o takiej możliwości.

 

Egzamin praktyczny – powrót

 

Potrenuj przejazd przez torowisko tramwajowe lub kolejowe zapisując się na Jazdy Doszkalające w Poznaniu