Droższe prawo jazdy. Utrudnienia po zmianach w 2017 roku.

Nowe obowiązki po zdaniu egzaminu już od 2017 roku.
– Obowiązkowy dodatkowy kurs doskonalenia techniki jazdy
– Dwuletni okres próbny
– Obowiązkowa jazda z zielonym listkiem
– Ograniczenia prędkości dla nowych kierowców

Okres próbny na prawo jazdy

Co jakiś czas w przepisach dotyczących zdobywania uprawnień do prowadzenia pojazdami dochodzi do zmian. Rok 2013 miał być takim właśnie rokiem zmian. Niestety ustawodawca nie przygotował się odpowiednio do wprowadzanych nowych przepisów i przesunął część na rok 2017.

Tak więc co nowego będzie w roku 2017?

Najważniejsza zmiana to ta dotycząca większej opłaty za możliwość posiadania prawa jazdy. Większy koszt związany będzie z obowiązkiem zaliczenia dodatkowego kursu praktycznego i teoretycznego z doskonalenia techniki jazdy. Obowiązkowe szkolenie będzie kosztować 300 zł. Szkolenia teoretyczne będzie można zaliczyć w WORD. Natomiast praktykę należy odbyć w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Jak na razie znalezienie takiego ośrodka w niektórych rejonach kraju graniczy z cudem.

Uciążliwe będzie to że kurs ten trzeba będzie odbyć w okresie od 4 do 8 miesiąca od odebrania dokumentu prawa jazdy. Tak więc oprócz tego że dochodzi dodatkowy obowiązek to trzeba będzie jeszcze zaplanować cały proces dość precyzyjnie. Nie jednej osobie życie czasem płata figle a 4 miesiące to w niektórych sytuacjach wcale nie tak długo.

Jeśli nowy kierowca nie odbędzie szkolenia, zostanie cofnięte mu prawo jazdy.

Dwuletni okres próbny!

Dodatkowo od nowego roku każdego młodego kierowcę będzie obowiązywał dwuletni okres próbny. Okres ten będzie się wiązał z kilkoma obostrzeniami. Po pierwsze to będziemy musieli bardziej uważać na mandaty gdyż zbyt duża ich ilość (3 wykroczenia) spowoduje cofnięcie nas na powtórny egzamin.

Kolejnym zapisem jest 8 miesięczny obowiązek jazdy samochodem z zielonym listkiem. W raz z tym zapisem obowiązywać będą niższe niż innych kierowców limity dopuszczalnych prędkości. W terenie zabudowanym młody kierowca nie będzie mógł przekroczyć 50 km/godz, poza terenem zabudowanym 80 km/godz, na autostradzie i drodze ekspresowej – 100 km/godz.

Niebawem może okazać się jednak, że zmian od nowego roku będzie jeszcze więcej. Trwają właśnie prace nad projektem, który wprowadzi na egzaminie sprawdzian z resuscytacji. – Chodzi o sztuczne oddychanie i masaż serca. Jestem przeciwny tym zmianom. Sztucznego oddychania i masażu serca kursanci uczą się na szkoleniu. Uważam, że na egzaminie nie jest im potrzebny dodatkowy stres z tym związany. Z tą jednak zmianą jeszcze pewności nie ma.

Prawo jazdy – prowizorka na egzaminie?

Prawo jazdy, czy zmiany są aż takie straszne?

prawo jazdy zmiana przepisów 2013Nie należy dać się zwieść wprowadzonej nerwowej atmosferze. Główne zmiany dotyczące egzaminu na prawo jazdy odnoszą się do kat. A i to wokół tego tematu najbardziej huczy, gdyż mocno zmienia się tam egzamin praktyczny. Kategoria B wobec w/w zmian to oaza spokoju. Egzamin teoretyczny na prawo jazdy to co prawda do dziś niewyjaśniona do końca sprawa ale z pewnością nie należy podchodzić do tego tematu zbyt dramatycznie.

Nowy egzamin teoretyczny choć ma mieć większą liczbę pytań w bazie to pytania te z gruntu są dużo prostsze gdyż przyświeca im jedna prosta zasada tzn. poprawna odpowiedź w pytaniu może być tylko jedna! Tak więc nawet ograniczenia czasowe nie powinny niczego zmienić gdyż obecnie średni czas pisania testów to około 7 minut. A są rekordziści którzy robią to w 1-2 minuty! Ważniejsze i zarazem korzystniejsze w tym wszystkim jest to, że przygotowując do egzaminu korzystać będzie trzeba wyłącznie z przepisów ruchu drogowego a nie czasem na siłę wkuwać niezrozumiałych testów gdzie trzecia poprawna odpowiedź za nic na zdrowy rozsądek nie chce pasować. Tak więc efekty uczenia pozostaną dłużej.

Jest oczywiście wśród tych wszystkich nadchodzących zmianach takie które wprowadza duże prawdopodobieństwo że od nowego roku kursy na prawo jazdy zdrożeją. Zresztą już można zauważyć niewielki wzrost cen.

Zmiany wprowadzają obowiązek wymiany pojazdy szkoleniowego po pięciu latach eksploatacji przy założeniu, że pojazd został kupiony w salonie. Czyli najprawdopodobniej większość ośrodków będzie musiała od nowego roku myśleć o wymianie samochodu/ów a to z pewnością spory wydatek nawet dla dobrze prosperującego przedsiębiorstwa.
Tak więc jedynie z tego powodu należało by się pospieszyć by zdążyć przed podwyżkami cen.

Centralna ewidencja pojazdów i kierowców

To od gotowości tego systemu wiele zależy dlatego czekamy niecierpliwie co dalej.